Rockersi

Mianem rockersów określa się subkulturę młodzieżową działającą w latach 1958-1965 na terenie USA i Wielkiej Brytanii. Jej nazwa odnosi się do gatunku muzycznego rock and roll, który wpłynął silnie na wizerunek reprezentantów subkultury.

Rockersi przede wszystkim gardzili ustabilizowanym życiem, którym rządzą ściśle ustalone normy i zasady. Starali się zanegować sens wyścigu szczurów.

Nie planowali życia – swoje problemy rozwiązywali na bieżąco. Wedle ich ideologii najsilniejsi mieli przetrwać próbę egzystencji w takich warunkach.

Pogarda dla społecznie przyjętych norm objawiała się także w sposobie ubierania się rockersów. Nie dbali o swój wygląd, nosili podarte dżinsy i czarne, skórzane kurtki.

W Stanach Zjednoczonych funkcjonowali na zasadzie niezorganizowanych gangów ulicznych, które trudniły się rozbijaniem i zakłócaniem miejscowych zabaw i imprez. W tym, między innymi przejawiała się agresywna postawa rockersów wobec reszty społeczeństwa.

Ruch rockersów stał się inspiracją dla następnych grup subkulturowych – harleyowców, riderowców i punkowców.