Styl Skandynawski

Styl skandynawski może wydawać się zimnym stylem przez to, że jego dominującym kolorem jest biel. Mimo to styl skandynawski jest spokojny i bardzo przytulny. Zwykle w domach, które urządzono w stylu skandynawskim, często spotyka się kominki lub nawet piece kaflowe. Kwestia oświetlenia w stylu skandynawskim jest bardzo przemyślana: stąd też dużo lamp, które dają ciepłe światło. Równie popularne są różnego rodzaju kinkiety, lampki i cotton balls, czyli światełka zamknięte w „wełnianych” kłębkach. Dodatkowo styl skandynawski kocha świece – to jedna z najczęściej spotykanych ozdób w skandynawskich wnętrzach.

Historia

Styl Skandynawski powstał w Szwecji. Prekursorem był Carl Larsson, szwedzki malarz i architekt wnętrz, który zmarł w 1919 roku w Falun. Styl skandynawski powstał głównie przez długie, zimowe dni, które w Skandynawii trwają przez większość roku.

Chłodne poranki i mroźne wieczory, a także szybki zmierzch skłoniły artystę do malowania coraz jaśniejszymi akwarelami. W połączeniu z kolorowymi pledami o kocami, powstał styl skandynawski, dzięki któremu w mieszkaniu dzień trwa odrobinę dłużej.

Rodzina

W Skandynawii duży nacisk kładzie się na pielęgnowanie wartości rodzinnych i ogniska domowego. Właśnie dlatego w stylu skandynawskim centrum salonu jest duży stół. To on odgrywa główną rolę i to właśnie przy nim toczą się najważniejsze rozmowy rodziny. W większości meble, łącznie ze stołem i krzesłami, mają klasyczny, prosty kształt i są zrobione z jasnego drewna (lub ewentualnie ze sklejki).

Ekologia

Jeżeli chodzi o Skandynawię, to dużą uwagę przykłada się tam do ekologii. W Skandynawii ludzie żyją ekologicznie, ale również ekologicznie urządzają swoje mieszkania i domy. Na podłogi kładzie się naturalne, drewniane deski, a jeżeli chodzi o tkaniny, to królują len, bawełna i – ze względu na mroźny klimat – wełna.

Dodatkowo, ze względu na małe nasłonecznienie w tych rejonach, w stylu skandynawskim rządzi biel. Znajdziesz tu białe ściany, białe meble, białe dodatki a nawet białe podłogi. Co prawda pojawiają się kolorowe przełamania kolorów, ale wyłącznie w dodatkach (chociaż w Europie również na jednej ze ścian) czy meblach.

Minimalizm

Skandynawowie nie przepadają za przesadnym dekorowaniem swoich mieszkań. Większość ozdób, które można spotkać w ich domach, jest przy okazji bardzo użytecznych. Dodatkowo nie spotkasz tu drogich mebli czy dodatków: projektanci, którzy specjalizują się w stylu skandynawskim twierdzą, że można urządzić dom ze smakiem, w rozsądnej cenie. Styl skandynawski jest określany jako prosty, bardzo praktyczny i wręcz minimalistyczny. Nie znajdziesz tu zbędnych zasłonek, pledów i poduszek. Wszystkie elementy, które występują w stylu skandynawskim, są praktyczne i wykorzystywane.

Na poduszkach się śpi lub siedzi, a pledem okrywa podczas zimnych wieczorów. Biały dywan ma ocieplić stopy, a zasłony służą do zachowania prywatności w mieszkaniu. Styl skandynawski cechuje ponadto wysoka jakość, a całe mieszkania wyglądają jak z katalogu.

Przestrzeń

Jak już było wspomniane wyżej, w stylu skandynawskim dominuje biel. Dzięki temu pomieszczenie wydaje się nie tylko jaśniejsze, ale i dużo większe. Styl skandynawski jest szczególnie polecany do kawalerek lub mniejszych mieszkań, w których optyczne powiększenie powierzchni jest niezwykle ważne. Dodatkowo dla ciemnych mieszkań lub takich, w których usytuowanie okien zmusza do doświetlania sztucznym światłem, również styl skandynawski będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Skandynawskie wnętrza urzekają swoich miłośników przede wszystkim prostotą, jasnością i minimalizmem. Dodatkowo, co zostało już wspomniane, w skandynawskim wnętrzu jest bardzo dużo światła, co jest równie korzystne dla krajów, które są w Europie: np.

w Polsce czy Niemczech. Dodatkowo wnętrza w stylu skandynawskim dają różne możliwości, jeżeli chodzi o zamianę aranżacji i dodatków: wystarczą inne akcesoria lub nieco inna kolorystyka, żeby całkowicie odmienić swoje mieszkanie. Dodatkowo wnętrza skandynawskie to wnętrza rodzinne i na rodzinie się skupiają.