Styl industrialny

Styl industrialny inspirowany jest fabryczną surowością i pozornym nieładem, żeby w efekcie tworzyć bardzo uporządkowane, ekskluzywne wnętrza. W stylu industrialnym króluje beton i metal: dzięki połączeniu tych dwóch materiałów wnętrza domów i mieszkań stają się bardziej przytulne i domowe.

Historia

Styl industrialny powstał w Nowym Yorku – to właśnie tam po raz pierwszy na świecie zaadaptowano opuszczone od dawna fabryki na mieszkania. Dość szybko ten styl znalazł się w Europie Zachodniej, a później również u nas, w Polsce. W stylu industrialnym królują duże, otwarte przestrzenie, chłodne kolory i duży minimalizm, jeżeli chodzi o dodatki i kolory.

Cechy

Pomieszczenia w stylu industrialnym cechuje przede wszystkim prostota oraz bardzo duże powierzchnie. Wysoki sufit, chłodne kolory: to właśnie styl industrialny. Dodatkowo dominujące są odcienie bieli, szarości i czerni, a także zdarzają się odcienie niebieskiego. W mieszkaniach o stylu industrialnym można spotkać trzy najważniejsze, dominujące cały styl materiały: beton, szkło i metal. Metalowe lampy, betonowe ściany, wanny czy umywalki i szklane stoły to nieodłączne elementy stylu industrialnego. Równie popularne są lampy-żarówki bez klosza, które dają bardzo jasne, żółte światło.

Lofty

Styl industrialny idealnie wpasowuje się w lofty, które w Polsce zyskują na popularności. Lofty, które są tworzone od początku w stylu industrialnym, odznaczają się bardzo wysokimi, dużymi oknami, a także dużą powierzchnią i wysokim sufitem. Zwykle sufity znajdują się na wysokości 4 metrów, a naturalnym rozwiązaniem przy stylu industrialnym (głównie żeby nie „zagracać” przestrzeni) są antresole. Jeżeli chodzi o styl industrialny, to konieczne jest dobre oświetlenie: stąd wysokie okna bez zasłon, które ograniczałyby dostęp światła do mieszkania. Dodatkowo sztuczne oświetlenie, najlepiej żółte, jest bardzo pożądane w industrialnych mieszkaniach: wszelkiej maści lampy i lampki będą nie tylko doskonałym elementem dekoracyjnym, ale również doświetlą wysokie pomieszczenia. W przeciwieństwie do stylu skandynawskiego, styl industrialny może charakteryzować przepych: jeżeli chodzi o meble czy lampy, to można postawić na proste konstrukcje, ale również na małe dzieła sztuki.

Rury

Styl industrialny kojarzy się głównie z plątaniną kabli, rur i odsłoniętą instalacją.

Owszem, jeżeli chodzi o lofty i mieszkania, stylizowane na styl industrialny, to żeby zachować klimat fabryki, zostawia się lub specjalnie eksponuje takie detale. Przykładowo zostawia się ściany z nieotynkowanej cegły, betonowe wylewki czy odsłania się instalacje.

Prostota

Mimo że podstawową zasadą, jeżeli chodzi o meble jest minimalizm i prostota, to sam styl industrialny charakteryzuje jednak niedopasowanie i nowoczesność. Złoto, mosiądz, czerń, biel i przestronne powierzchnie przy zachowaniu minimalizmu przy meblach nie sprawia wrażenia minimalistycznego stylu, a wręcz przeciwnie. Dodatkowo połączenie klasyki i tradycji mebli z nowoczesnością i elementami fabrycznymi może niektórym przywodzić na myśl popularny steampunk. Dodatkowo coraz częściej kolekcjonuje się meble i akcesoria, które do siebie nie pasują i pochodzą od różnych producentów.

Elementy stylu industrialnego

Powierzchnia: najlepiej, żeby była bardzo duża i przestronna. Powierzchni nie należy w żadnym wypadku zamykać ścianami działowymi – najlepiej je ograniczyć do minimum. Warto pomyśleć nad antresolą, dzięki czemu unikniemy konieczności oddzielania sypialni od reszty mieszkania. Materiały: beton, drewno, stal, metal, szkło. To materiały, których śmiało powinieneś używać w aranżacji wnętrza w stylu industrialnym. Postaw na drewniane meble i metalowe dodatki. Podłoga: koniecznie z naturalnego materiału, najlepiej z drewna. Niech będzie surowo wykończona, idealnie zgra się z surowymi, betonowymi ścianami. Kolory: postaw na zimne, chłodne odcienie. Biel, czerń, brąz i szarość to podstawowa kolorystyka, w której powinieneś utrzymać wnętrze w stylu industrialnym. Dekoracje: im mniej, tym lepiej. Stanowczo unikaj nadmiaru ozdób.

Skup się raczej na klasycznych meblach niż nowoczesnych dodatkach.