Nasiona konopi jako karma dla zwierząt

Konopie są roślinami, które można wykorzystywać w różnych dziedzinach życia. Musimy również pamiętać, że istnieją różne odmiany tych roślin. Przykładowo konopie indyjskie są w wielu krajach nielegalne, nie można ich uprawiać, handlować nimi ani nawet posiadać przy sobie roślin w postaci żywej lub przetworzonej.

Bardziej liberalnie podchodzi się do nasion. W wielu państwach legalny zakup nasion konopi indyjskich nie jest przestępstwem, działają nawet oficjalne sklepy prowadzące działalność gospodarczą. Co z innymi odmianami? Weźmy za przykład konopie zwyczajne, które rosną sobie swobodne, mogą być hodowane i nie budzą żadnych kontrowersji.

Od wieków cenione są ich właściwości spożywcze, w szczególności w odniesieniu do ziaren. Stanowią one doskonałe źródło pełnowartościowego białka, są również bogate w kasy tłuszczowe wpływające pozytywnie zarówno na organizm ludzi, jak i zwierząt. Te ostatnie również mogą mieć konopie w swojej diecie.

Dostępne są gotowe karmy między innymi z dodatkiem oleju konopnego. Jeśli takich karm nie mamy pod ręką, a posiadamy nasiona konopi, możemy bez przeszkód zdecydować się na samodzielne uzupełnienie diety zwierząt domowych o ten składnik. Doskonale wpływa on na sierść psów i kotów, dodaje im energii, zęby stają się mocniejsze, poprawia się również ich wzrok.

W przypadku agresywnych zachowań psów hodowcy stwierdzili, że podawanie im nasion konopi lub gotowego oleju wpłynęło pozytywnie na ich socjalizację – zwierzaki stały się spokojniejsze. Ziarna konopi można włączyć również do paszy zwierząt gospodarskich.