Moombahton – mix house i reggaeton

Moombahton to najmłodsza odmiana muzyki klubowej, która powstała w 2009 roku w Waszyngtonie. Za jej twórcę uważa się Dave’a Nada, który występując jako DJ na imprezie swojego kuzyna zorganizowanej z okazji zakończenie liceum, postanowił zremiksować klasyczne utwory dancehall, bachata, house oraz reggaeton.

Od tej pory za podstawę moombahtonu uważa się piosenki wywodzące się z wymienionych nurtów, ale zwolnione do tempa wynoszącego od 128 do 108 BPM. Charakterystyczną cechą tej muzyki jest również niepowtarzalna linia perkusyjna i basowa oraz dynamiczne build-upy.

Pierwsza płyta zawierająca utwory moombahton została wydana w 2010 roku przy pomocy takich DJów jak DJ Ayres i DJ Tittsworth. Pomimo że moombahton liczy sobie dopiero cztery lata już powstało kilka jego podgatunków łączących ten rodzaj muzyki z wcześniej istniejącymi.

Wśród nich można wyróżnić m.in.

moombahcore, który zawiera elementy charakterystyczne dla dubstepu. Mimo iż za twórcę tego gatunku muzyki klubowej uważa się Dave’a Nada, próby połączenie muzyki latynoamerykańskiej z elektroniką były podejmowane już wcześniej.