Monumentalnym atom

Ta budowla to z pewnością gratka dla wielbicieli nauk ścisłych. Ogromny model kryształu żelaza, wzniesiono na potrzeby Wystawy Światowej w Brukseli w 1958 roku.

Do dziś stanowi symbol Belgii oraz czasów rozwoju nauki i techniki. O czym mowa? Oczywiście o słynnym Atomium – odwiedzanym co roku przez turystów z całego świata.

Architektem budowli był belgijski inżynier – André Waterkeyn, wnętrza zaś zaprojektowali dwaj bracia – André i Jean Polak. Atomium mierzy 103 metry wysokości, a waży 2400 ton.

Do jego wykonania użyto stali i aluminium – symboli technicyzacji. Odzwierciedlenie modelu cząsteczki żelaza posiada 9 kul – atomów, połączonych ze sobą rurami.

W najwyższej kuli znajduje się platforma widokowa, gdzie można podziwiać panoramę Brukseli. Po budynku, zwiedzający mogą poruszać się za pomocą ruchomych schodów oraz windy.

Atomium warto również zwiedzać późnym wieczorem lub w nocy, kiedy jest ono pięknie podświetlone. Ciekawostką jest, że początkowo zamiast wielkiego atomu, miano wybudować w tym miejscu odwróconą Wieżę Eiffla.