Kosmiczna galeria sztuki

Budynek ten przypomina swoim kształtem płynący okręt. Zbudowany został między innymi z tytanowej blachy, która używana jest do konstrukcji promów kosmicznych. Znajduje się w hiszpańskiej miejscowości Bilbao, a mieści w sobie zbiory dzieł współczesnych mistrzów sztuki.

O czym mowa? Muzeum Guggenheima projektu Franka Gehry’ego. Pomysł na otwarcie muzeum w Bilbao był prozaiczny – upadek przemysłu, bezrobocie oraz chęć wyciągnięcia mieszkańców z kryzysu. Budowa trwała jedynie 3 lata, poczynając od roku 1994.

Liczby najlepiej pokazują sukces pomysłodawców – 9 tysięcy miejsc pracy, miliony odwiedzających każdego roku. Sukces muzeum polega nie tylko na jego wspaniałych zbiorach, ale przede wszystkim na projekcie samej bryły budynku. Gehry zaproponował bardzo zróżnicowaną formę galerii, faliste linie ścian płynnie łączą się i rozdzielają.

Tytanowe powierzchnie lśnią w słońcu, sygnalizując o nowej erze budowania. Postmodernistyczna dowolność tworzenia, lekkość w kreowaniu inspirujących dzieł oraz wyobraźnia – to motywy wciąż przyciągające tłumy turystów do Bilbao.