Jaki zakres ma mieć nasze sprzątanie?

Im dokładniej wszystko ustalimy już na samym początku, tym większą będziemy mieli pewność, że wszystkie zadania będą wykonane dokładnie tak jak powinno być. To oznacza, że my będziemy zadowoleni z efektu sprzątania, a firma, która się tego podejmie, nie będzie miała żadnych wątpliwości odnośnie tego, co należy do jej obowiązków i co koniecznie musi wykonać. To ważne, ponieważ wówczas nie będziemy musieli cały czas pilnować pracowników tej firmy, mając pewność, że dobrze wiedzą oni, co mają robić.

Czy tylko sprzątanie?

Przede wszystkim, już na samym początku współpracy musimy nie tylko ustalić, jakie konkretnie zadania należą do danej firmy, ale także trzeba je wpisać w umowie. Wówczas będziemy mieli pewność, że każdy będzie wszystko dobrze wiedział i w razie czego, będziemy mogli wyegzekwować nieodpowiednie działanie.

Warto się zastanowić, czy chcemy tylko, aby taka firma odkurzała i myła podłogi? Czy ma także ścierać kurze z biurek, a może je ma zostawić w spokoju? A może chcemy, żeby na koniec dnia osoba sprzątająca umyła także naczynia, które były używane przez naszych podwładnych?

Okna co jakiś czas?

Jeżeli taka będzie nasza wola, to z pewnością powinniśmy zawrzeć w umowie podpunkt, który będzie mówił, że raz na kwartał firma ta ma się zająć także umyciem wszystkich okien w naszej siedzibie. Wówczas tacy pracownicy firmy sprzątającej będą wiedzieli, że mamy odnośnie do nich pewne wymagania, a do tego jeszcze my, będziemy wiedzieli, że w tym okresie, musimy im zapłacić trochę więcej za pracę. Takie jasne warunki sprawią, że wszystkim będzie się łatwiej pracowało, a to będzie oznaczało, że nasza współpraca będzie się odbywała na naprawdę wysokim poziomie. Warto zobaczyć jakie oferty proponują firmy sprzątające, tak abyśmy wiedzieli, czy zakres ich usług będzie odpowiadał temu, co sami oczekujemy od takiej firmy, w razie gdybyśmy mieli z nią podpisać odpowiednią umowę. Im lepiej wszystko wyjaśnimy na samym początku, tym później będzie znacznie łatwiej współpracować i egzekwować należyte wypełnianie obowiązków.