Jak usunąć wosk z nagrobka?

Brak podstawki pod znicze zwiększa ryzyko rozlania się wosku na płytę nagrobną. Rozbryzgi z wosku nie wyglądają estetyczne, dlatego warto jak najszybciej je usunąć. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ nadmierne szorowanie może porysować kamień nagrobny. W celu usunięcia wosku warto zastosować specjalną skrobaczkę.

Wszystkie ruchy trzeba wykonywać bardzo delikatnie. Jeśli nie chcemy ryzykować wystąpienia rys, możemy zastosować inną metodę. Wówczas należy zaopatrzyć się w chlorek metylenu. Przed przystąpieniem do pracy pamiętajmy o założeniu gumowych rękawiczek.

Substancja ta jest bardzo żrąca. Po kilku minutach przetrzyjmy to miejsce szczotką lub ściereczką. Niektórzy usuwają wosk za pomocą soku z cytryny. Ponadto dzięki cytrynie można pozbyć się również innych plam.

Podobnie jak w poprzednim przypadku, po kilku minutach można zetrzeć nadmiar soku ściereczką. Jeśli chcemy zapobiegać powstawaniu takich plam, rozważmy zakup specjalnej płytki, która zapobiega rozlewaniu się wosku ze zniczy.