Jak przechowywać płyty winylowe

Każdy meloman i miłośnik czarnej płyty wie, że nie ma nic gorszego od niewłaściwego przechowywania nośnika jego ukochanej muzyki. Przede wszystkim musimy pamiętać, żeby nie przechowywać płyt winylowych w stosikach.

Siły grawitacji są bezlitosne i niezmienne i takie przechowywanie płyt może doprowadzić do odkształceń albumów, które znajdują się na samym dole naszej wieży, gdyż muszą one utrzymać znaczny ciężar. Dodatkowym minusem takiego rozwiązania są problemy z utrzymaniem czystości naszego zbioru, gdyż w celu posprzątania zmuszeni jesteśmy podnosić każdą płytę osobno.

Drugim zasadniczym problemem jest odpowiednia temperatura i wilgotność otoczenia. Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdybyśmy posiadali osobne pomieszczenie na nasze zbiory, ale raczej mało kto może sobie na to pozwolić.

Musimy więc pamiętać, że płyty analogowe nie lubią zarówno wilgoci, jak i niskich temperatura i najlepsza dla nich jest temperatura pokojowa. Kolekcja płyt nie musi również zajmować w pomieszczeniu wiele miejsca i być kłopotliwa do opanowania przy porządkach.

Na rynku jest wiele stojaków i regałów, które pozwalają nam przetrzymywać czarne krążki w sposób zbliżony do książek, a dla osób posiadających nieco więcej miejsca stworzono specjalne regały.