Ewolucja hardstyle

Nurt hardstyle zrzesza wokół siebie fanów zdecydowanie cięższego brzmienia. Pomimo że jest to gatunek dość młody, jego brzmienie ulegało już kilka razy zasadniczym zmianom, a harstyle wykształcił już nawet dwa własne podgatunki. Jego podstawowy styl, nazywany early hardstyle, rozprzestrzeniał się po Europie głównie w latach 1999-2001.

Było to brzmienie bardzo ciężkie, nawiązujące w dużym stopniu do stylów takich jak techno czy gabber. Druga, nowa odmiana harstyle’u została zapoczątkowana przez Lady Danę w 2005 roku. Tu dźwięki były o wiele bardziej delikatne, bez mrocznego klimatu i niemiłych dla ucha melodii.

Styl ten otrzymał nazwę nu-style. Nie jest to jednak koniec ewolucji harstyle’u – powstał z niego również jumpstyle, którego cechami charakterystycznymi były skoczne dźwięki i powtarzalne rytmicznie bity. Nigdy nie udało mu się jednak zyskać większej popularności.

Najnowszą odmianą hardstyle, powstałą dopiero w 2010 roku, jest dubstyle, który niewątpliwie zawdzięcza swoje pojawienie się popularności dubstepu.