BPM – ważna rzecz w muzyce klubowej

BPM, czyli liczba uderzeń na minutę to bardzo ważna rzecz w definiowaniu poszczególnych gatunków elektronicznej muzyki tanecznej, czyli klubowej. Często podstawą stworzenia nowego gatunki elektroniki, jest zwolnienie lub przyspieszenie dotychczasowo wydanych utworów.

Dopiero później dodaje się do nich nowe instrumenty, basy czy przekształcenia melodyjne. Gatunki o najwolniejszym tempie, takie jak moombahton, charakteryzują się uderzeniami około 110-115 na minutę.

Najszybsze rodzaje muzyki klubowej mają nawet tempo w granicach 160-170 BPM. Co to właściwie oznacza? Tempo, które wynosi 60 BPM oznacza, że na każdą sekundę przypada jedno uderzenie – 1 Hz.

Jeśli więc dany utwór ma tempo 120 uderzeń na minutę – w każdej sekundzie usłyszymy dwa uderzenia. Jak widać więc, nawet najwolniejsze gatunki muzyki klubowej i tak charakteryzuje szybkie tempo.

Wskaźnik uderzeń na minutę jest bardzo istotny szczególnie dla DJów. Utwory o takim samym lub zbliżonym tempie bardzo łatwo ze sobą remiksować, łączyć lub przekształcać w taki sposób, aby jedna piosenka płynnie przeszła w drugą.